Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
Wspaniałych świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku.

41 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., wprowadzono stan wojenny. Władzę w Polsce przejęła junta wojskowa pod przywództwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Celem reżimu komunistycznego było zniszczenie wielomilionowego ruchu „Solidarności”. Wojskowy zamach stanu kosztował życie co najmniej kilkudziesięciu Polaków.


Powstanie NSZZ „Solidarność” stanowiło wyłom w systemie komunistycznym. Przez wielu zachodnich komentatorów zostało uznane za bezkrwawą rewolucję.

Na Kremlu utworzenie „Solidarności” uznano za „klęskę polskich towarzyszy”, która miała zostać naprawiona wszelkimi dostępnymi środkami. Już 3 września 1980 r. władze sowieckie przygotowały wskazówki dla nowego kierownictwa PZPR. Zalecano „przygotowanie kontrataku”, którego celem miał być „powrót na utracone pozycje w klasie robotniczej”. Założeniem ZSRS było zniszczenie ruchu „Solidarności” siłami polskich komunistów.
Aby uczcić pamięć ofiar tego tragicznego wydarzenia z inicjatywy pana Tomasza Woźniczki zostały zorganizowane na lekcji Wiedzy o społeczeństwie w klasie II a Liceum Ogólnokształcącego w Górze zajęcia dotyczące wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Swoistym wprowadzeniem w klimat tamtych dni była krótka pogadanka nauczyciela zilustrowana kilkoma zdjęciami. Następnie młodzież obejrzała materiał filmowy związany tematycznie z okresem powstania „Solidarności”, wprowadzenia stanu wojennego, walką opozycji z władzami komunistycznymi w latach 80-tych oraz obradami „okrągłego stołu”. Nie zabrakło również informacji dotyczących codzienności stanu wojennego.
Przystępny sposób narracji przyczynił się do wytworzenia się odpowiedniej refleksji dotyczącej naszej bądź co bądź niedawnych wydarzeń z naszej historii.