Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
Wspaniałych świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku.

18 listopada 2022 roku w naszym liceum odbył się panel przyrodniczy pt. „BiolChemFiz”.

Gościliśmy uczniów Szkół Podstawowych nr1 i nr 3 w Górze oraz uczniowie Zespołu Szkół w Sicinach i Niechlowie wraz z nauczycielami przedmiotów przyrodniczych.

Nie mogło zabraknąć młodzieży klas o profilu przyrodniczym z naszego LO. Pierwsza część panelu odbyła się w auli, gdzie przybyłych gości powitała Pani Magdalena Mielczarek – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego. Następnie uczniowie przeszli do sal lekcyjnych, gdzie wzięli udział w prelekcjach, warsztatach fizycznych oraz w zespołowej grze przyrodniczej, przygotowanych przez uczniów naszego liceum.
W trakcie wykładów uczniowie dowiedzieli się od Mikołaja Gęsieckiego „W czym grzyby są od nas lepsze?”, jakie są zasady zdrowego snu od Dawida Perzyńskiego, a także od Róży Berus i Mateusz Matysiaka, czy można sztucznie wytworzyć zorzę polarną. Dawid Perzyński, jako pasjonat astronomii przedstawił prezentację na temat Układu Słonecznego, jak powstał, skąd się wzięły pierścienie Saturna oraz inne ciekawostki i fakty o kosmosie. Zaraził swoim hobby młodszych kolegów i koleżanki.
Uczniowie zainteresowani szeroko pojętym pięknem ludzkiego ciała dowiedzieli się od Martyny Janowskiej jak świadomie pielęgnować włosy i twarz. Na czym polega chirurgia plastyczna opowiedzieli Aleksandra Bielawska, Alicja Janik oraz Tymoteusz Matysiak. Młodzież, która zapragnie hodować patyczaki, otrzymała wiele interesujących informacji na ten temat od Julii i Pauliny Cymbalisty oraz Amelii Turowskiej. Mogła również spotkać się „oko w oko” z patyczakami rogatymi, hodowanymi na terenie naszej szkoły.
Jacek Kmiotek i Mikołaj Hołownia próbowali zarazić swoją militarną pasją, pokazali jak duże znaczenie ma fizyka w militariach. Zaprezentowali model działania działka Gausa. Uwięzić uczniów w ogromnej bańce mydlanej próbowały z bardzo dobrym skutkiem Aleksandra Nowaczyk i Martyna Turowska. Dziewczyny w ciekawy sposób przedstawiły wiadomości i ciekawostki z zakresu hydrostatyki. Uczniowie Kacper Sitarek i Kacper Hoła omówili podstawowe pojęcia i prawa elektrostatyki oraz zaprezentowali ciekawe doświadczenia z wykorzystaniem maszyny elektrostatycznej. Nie mogło zabraknąć tematyki związanej z ochroną środowiska, dlatego Zuzanna Uba i Hanna Głowacka namawiały na oszczędzanie wody w czasie wykładu „Wpływ zanieczyszczeń wody na organizm człowieka”.
Młodzież szkół podstawowych miała okazję do zwiedzenia naszej szkoły przy okazji uczestnictwa w zespołowej grze przyrodniczej przygotowanej przez Bartosza Szczęśniaka, Aleksandrę Lesiak, Ignacego Porębskiego i Karola Maklesa. Grę zespołową wygrał Filip Krzyżanowski z Szkoły Podstawowej nr3 w Górze.
Na zakończenie wykładów odbył się quiz, który wyłonił zwycięzców: Stanisława Monkiewicza i Szymona Juraszka ze Szkoły Podstawowej w Niechlowie, Marcela Polańskiego i Aleksandrę Panochę z naszego liceum.
Zakończenie panelu odbyło się w auli, gdzie pani dyrektor rozdała nagrody i pożegnała naszych gości ze szkół podstawowych.
W zajęciach panelowych brali udział również nauczyciele przedmiotów przyrodniczych w ramach zajęć Powiatowego Zespołu Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych przy PCDNiPP-P w Górze.
Organizatorami panelu przyrodniczego „BiolChemFiz” byli nauczyciele Szkolnego Zespołu Przedmiotów Przyrodniczych– pani Irena Dziamarska, pani Małgorzata Kauch, pani Dorota Giezek oraz pan Bogusław Sitnik. Zdjęcia wykonali nauczyciele organizujący panel oraz ksiądz Łukasz Gołąbek.

 

GALERIA fot. uczestnicy panelu

GALERIA fot. ks. Ł. Gołąbek