Aleksandra Satora i Oliwa Szewiało, uczennice Liceum Ogólnokształcącego w Górze uczestniczyły w dniu 1 czerwca w sali plenarnej Sejmu RP w obradach XVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.
Po raz kolejny, zgodnie z wieloletnią tradycją, w Międzynarodowym Dniu Dziecka, w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej odbyło się posiedzenie plenarne Sejmu Dzieci i Młodzieży. Temat tegorocznej sesji obrad brzmiał: „Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne?”.
Uczestnicy wyłonieni zostają w drodze konkursu, określonego regulaminem, na podstawie zrealizowanego zadania rekrutacyjnego. 460 laureatów projektu reprezentujących wszystkie 16 województw naszego kraju bierze udział w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca, w Międzynarodowy Dzień Dziecka.
Aleksandra i Oliwia były reprezentantkami województwa dolnośląskiego. Górowskie licealistki zajęły jedno z czołowych miejsc wśród wszystkich uczestników projektu z terenu województwa dolnośląskiego. Dziewczyny wykonały swoje zadania pod opieką pana Tomasza Woźniczki, nauczyciela historii i wos w Liceum Ogólnokształcących w Górze.
Pierwszego dnia przyszli młodzi posłowie zwiedzali stolicę, a 1 czerwca już od rana czekało na nich wiele atrakcji. Od godz. 9:00 w Sali Kolumnowej Sejmu RP dla uczestników SDiM przygotowane zostały przez parlamentarne kluby i koła stoiska zawierające różnorodne materiały związane z działalnością sejmu.
A o godz. 10:00 w Sali Posiedzeń rozpoczęły się obrady. Młodych posłów powitała Marszałek Sejmu Elżbieta Witek i zwracając się do młodzieży powiedziała m.in.: – „Wybieraliście bohaterów Polski Podziemnej i NSZ. To świadczy nie tylko o waszej wiedzy, ale przede wszystkim o wrażliwości, zaangażowaniu i zrozumieniu, że dzięki takim przedsięwzięciom jak te, których się podjęliście, pamięć o żołnierzach nie zginie w młodym pokoleniu”. Za stołem prezydialnym marszałkom SDiM towarzyszyli wicemarszałkowie Sejmu. W porządku obrad zaplanowana została debata, przyjęcie uchwały oraz pytania do Ministra Edukacji i Nauki.
Z posiedzenia SDiM prowadzona była transmisja na stronie Sejmu oraz w mediach społecznościowych. Sesja zakończyła się ok. godz. 13:30.
Do uczestników sesji zwrócił się także prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.
– Skoro udało się Wam położyć pomost pomiędzy wartościami, które przyświecały żołnierzom największej podziemnej armii świata – Armii Krajowej, żołnierzom NSZ, którzy walczyli o Polskę wolną i niepodległą, a współczesnością, to znaczy, że jesteście bardzo zdolni, bo to zadanie trudne nawet dla zawodowych historyków. Wydawałoby się, że oczywiste, ale wymagające historycznej refleksji i wielkiej wiedzy – podkreślił.
Sejm Dzieci i Młodzieży podjął uchwałę ws. spopularyzowania wartości i dziedzictwa żołnierzy AK i NSZ.
W sesji SDiM uczestniczyli m.in. wicemarszałkowie Sejmu RP, rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak, wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki, szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska oraz zastępcy szefa Kancelarii Sejmu Christian Młynarek i Dariusz Salamończyk.
Organizatorem XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu, a w gronie współorganizatorów obok Ministerstwa Edukacji i Nauki znajdują się także Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Pamięci Narodowej.
Sejm Dzieci i Młodzieży jest projektem edukacyjnym realizowanym przez Kancelarię Sejmu od 1994 roku we współpracy z innymi instytucjami. Celem projektu jest kształtowanie postaw obywatelskich wśród młodzieży, upowszechnianie wiedzy na temat funkcjonowania polskiego Sejmu i zasad procesu legislacyjnego, a także aktywizacja młodych ludzi na rzecz ich środowisk lokalnych.
Konkurs jest przeznaczony dla uczniów w wieku od 13 do 18 lat, którzy podejmą się wykonania zadania rekrutacyjnego w dwuosobowych zespołach. Każda kolejna edycja Sejmu Dzieci i Młodzieży cieszy się niezwykłą popularnością wśród młodych ludzi. Należy jednak pamiętać, że SDiM jest corocznym wydarzeniem z osobnym tematem dedykowanym na dany rok oraz stanowi pewną, zamkniętą całość.
Wyjazd do Warszawy i pobyt w sejmie wywarł na obydwu uczennicach ogromne wrażenia. Dzieląc się nimi wypowiedziały oto te słowa:
Aleksandra:
Ostatnie dwa dni, które spędziłyśmy w Warszawie, przyniosły nam wiele wrażeń. Z ekscytacją czekałyśmy na rozwój wydarzeń. Pierwszego dnia odbyło się zwiedzanie stolicy. Był to niezapomniany czas, spędzony z innymi uczestnikami oraz przewodnikiem, który w ciekawy sposób przedstawił nam historię miejsc, w których się znajdowałyśmy. Kolejnego dnia czekało nas bardzo ważne wydarzenie czyli wyjazd do Sejmu RP. Już sam budynek zrobił na mnie wielkie wrażenie. Po przejściu kontroli pirotechnicznej i wejściu do budynku, na sali kolumnowej - sala im. Kazimierza Pużaka, odbyło się spotkanie z klubami poselskimi. Była to dla nas okazja, aby nabyć przedmioty oraz zrobić zdjęcia z przedstawicielami partii. Od godziny 10:00 rozpoczęło się posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży. Niewątpliwie dużym wyróżnieniem oraz szczęściem było to, iż nasze twarze ukazały się w materiale przedstawionym w trakcie wydarzeń na TVP1. Było to niezwykłe przeżycie, móc siedzieć w fotelach posłów. Dla mnie również okazało się szczęśliwe! W trakcie głosowania podeszła do mnie Posłanka Pani Magdalena Biejat, której miejsce akurat w ten dzień zajęłam. Poczułam się wyróżniona, ponieważ byłam jedną z nielicznych osób, która miała możliwość poznania posła, czy posłanki wcielającej się w jej rolę. Ze względu na dogodne miejsce w jakim siedziałyśmy, udało nam się też porozmawiać z Rzecznikiem Praw Dziecka, Panem Mikołajem Pawlakiem. Udział w całym przedsięwzięciu był dla nas niezwykła szansą poznania Sejmu i w pełni ją wykorzystałyśmy. Z tego miejsca jeszcze raz chciałabym podziękować Panu Tomaszkowi Woźniczce za wsparcie merytoryczne oraz Pani Magdalenie Mielczarek za udzielną pomoc. Cała relacja po zakończeniu była udostępniana na kontach w mediach społecznościowych partii poselskich oraz na Posłów i Posłanek. Nawet tam udało nam się trafić! Niezwykłą dla nas pamiątką jest również Konstytucja RP otrzymana z rąk Pani Wicemarszłek Sejmu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oraz drugą z wpisem Posłanki Pani Bożeny Żelazowskiej.
Oliwia:
Bardzo mi się podobało, mogłam zobaczyć jak wygląda na żywo serce polskiej demokracji. Spotkania z politykami, pamiątkowe zdjęcia zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Krótka wymiana zdań z posłami była bardzo miłym doświadczeniem, które zostanie ze mną na dłużej. Mogliśmy poruszać tematy, których młodzi ludzie na co dzień nie poruszają. Nie były one łatwe, lecz nie można unikać tak ważnych tematów. Również poza wizytą w Sejmie mogłam poszerzyć swoją wiedzę historyczną poprzez rozmowę z przewodnikiem wycieczki, który w barwny sposób przedstawiał nam fakty i ciekawostki. Uważam, że udział w tym projekcie był bardzo istotnym wydarzeniem w moim życiu i będę to miłe wspominać
Zapis pełnej relacji posiedzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży:
https://www.youtube.com/watch?v=TMk-IQ6yVTc