W połowie czerwca 2022 roku USC Shoah Foundation i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN będzie nagrywać pierwszy w języku polskim interaktywny wywiad z uczestnikiem Zagłady - Marianem Turskim.
Od sześciu lat trwały rozmowy zachęcające Ocalałych do udziału w projekcie wykorzystującym nowe technologie do zapisu doświadczenia granicznego, jakim było Szoah.
Marian Turski ma dziś 96 lat i jest świadkiem historii, który przeżył trzy obozy oraz przeszedł Marsze Śmierci, a mimo wszystko emanuje niesamowitą energią życiową wykorzystywaną także w ogólnopolskich i lokalnych (zwłaszcza łódzkich) wydarzeniach, wskazując na istotę dodatkowego, bo jedenastego przykazania: Nie bądź obojętny! Jako zespół nauczycielsko-uczniowski mieliśmy okazję uczestniczenia w spotkaniu online będącym częścią tego ważnego projektu. W trakcie półtoragodzinnych warsztatów opracowaliśmy własne zestawy pytań, które następnie w technologii wywiadu Dimentions in Testimony będą zadawane Ocalałemu. Po raz pierwszy ten typ nowoczesnego rozwiązania zaprezentowano na konferencji edukacyjnej w 2018 roku, a można zapoznać się z nim na stronie IWitness (https://iwitness.usc.edu/dit/pinchas). Do tej pory realizowano nagrania w języku angielskim, więc tym bardziej cieszy fakt, iż możemy być częścią polskiej edycji, która za pomocą algorytmów i sztucznej inteligencji opracuje awatary Ocalałych wchodzących w interakcję z pytającymi. Nasz zespół projektowy tworzą uczniowie i uczennice z klasy Ia, w składzie: Marta Dokładańska, Agata Gawda, Mikołaj Hołownia, Mikołaj Kapitaniec, Natalia Sawczyszyn oraz Martyna Turowska.