Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
15 lipca podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do szkoły.

 

„Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba...”
Danuta Siedzikówna „Inka”

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych wszystkich ludzi, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władz. Nie złożyli broni, podjęli nierówną walkę z reżimem komunistycznym. Za tę postawę wielu z nich zapłaciło najwyższą cenę.


W całym kraju tego dnia odbywa się szereg uroczystości upamiętniających ofiary stalinowskiego terroru oraz „Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych Bohaterów” walczących o wolną Polskę.
Mianem „żołnierzy wyklętych” lub inaczej „niezłomnych” określa się członków oddziałów, które po zakończeniu II wojny światowej wchodziły w skład antykomunistycznego podziemia. Żołnierze wyklęci nie godzili się na porządek ustanowiony w Polsce w wyniku zakończenia II wojny światowej, za co przez długie lata ścigani byli przez władze komunistyczne. Wielu z nich zostało skazanych na karę śmierci lub długoletnie więzienie. Komunistyczny aparat bezpieczeństwa bezwzględnie zwalczał wszelkie przejawy antykomunistycznego oporu.
Dopiero w 2011 roku ustanowiony został Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchodzony jest on w dniu 1 marca - w rocznicę wykonania wyroku śmierci na ostatnich dowódcach Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
W Liceum Ogólnokształcącym w Górze od wielu lat uczniowie i nauczyciele realizują szereg inicjatyw by uczcić pamięć niezłomnych bohaterów walk o wolną Polskę.
Delegacja uczniów i nauczycieli LO w Górze pod przewodnictwem dyrektora LO w Górze pani Magdaleny Mielczarek złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze na grobie Władysławy Świętorzeckiej, łączniczki Wileńskiego Okręgu Armii Krajowej, działaczki podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej na ziemi górowskiej w konspiracyjnej organizacji „Związek Walki Zbrojnej - Armia Krajowa”.
Kolejną inicjatywą obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” było aktywne uczestnictwo młodzieży w X edycji Biegu Tropem Wilczym 2022 organizowanej przez Fundację Wolność i Demokracja. To największy bieg pamięci w Polsce, który jest coraz bardziej popularny także poza granicami naszego kraju. Liczby z 2020 roku mówią same za siebie: ponad 75 tysięcy biegaczy w 360 miejscowościach w Polsce i na świecie. Uczniowie mieli do przebiegnięcia dystans 1963 metrów – stanowiące upamiętnienie śmierci ostatniego Wyklętego Józefa Franczaka, pseudonim „Lalek”. Wystartowało 27 biegaczy i podobnie jak w wielu biegach masowych samo uczestnictwo było już zwycięstwem, niezwykle cennym, bo upamiętniającym wszystkich bojowników o „wolną i niepodległą Polskę”. Bieg zorganizowali nauczyciele wychowabnia fizxycznego pan Mariusz Dziewic i pan Wojciech Janicki, oraz pracownicy obsługi pan Krzysztrof Stopka i pan Marek Nowakowski.
Na zajęciach historii pan Tomasz Woźniczka zaprezentował film „dokumentalny „:Żołnierze Wyklęci” i przybliżył uczniom sylwetki znanych postaci podziemia antykomunistycznego m.in. rotmistrza Witolda Pileckiego, mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, mjr Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka, Danuty Siedzikówny ps. „Inka”, ppor. Feliksa Selmanowicza ps „Zagończyk”, Mariana Biernaciaka ps. „Orlik”, ppłk Anatola Radziwonika ps. „Olech”, Stanisława Kasznicy, Stanisława Mieszkowskiego, Stefana Nowaczka ps. „Wilk”, ppłk Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” i ostatniego „żołnierza podziemia niepodległościowego Józefa Franczaka ps. „Lalek”.
Chwała bohaterom!

 

GALERIA

fot. Martyna Uba