Ostatnie dwa tygodnie w naszej szkole upłynęły pod znakiem bliskiego kontaktu z naturą. Wszystko
za sprawą wyjątkowych warsztatów, które połączyły dwa z pozoru różne, a w rzeczywistości
doskonale uzupełniające się światy: sekrety leśnej fauny oraz twardą szkołę przetrwania.
Uczniowie mieli niebywałą okazję uczyć się od prawdziwych praktyków – gośćmi szkoły byli:
doświadczony pracownik edukacyjny Nadleśnictwa Góra Śląska pani Barbara Kurzawa oraz pan
Seweryn Kubicki instruktor, który od 15 lat zajmuje się survivalem.
Uczniowie klas przyrodniczych dowiedzieli się na warsztatach, jak odróżnić trop (odcisk łapy lub
kopyta) od śladu (pozostawionych zgryzów, odchodów czy sierści na korze). Poznali różne tropy
zwierząt, charakterystykę głównych zwierząt leśnych.
 Surwiwalowiec natomiast szczegółowo omówił między innymi tzw. Regułę Trójek, która określa
ludzką wytrzymałość w warunkach ekstremalnych, jak rozpalić ognisko w lesie, czy jak przefiltrować
wodę w terenie. Te proste metody uświadomiły wszystkim, jak kluczowe jest prawidłowe ustalanie
priorytetów, gdy np. zgubimy się w lesie. Organizatorką warsztatów była nauczycielka biologii -pani
Irena Dziamarska.

Zdjęcia i tekst Irena Dziamarska