Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Górze
Grafika: Marta Polechońska
Zapraszamy zebranie z rodzicami w środę o 16:30

Na dzień 08 listopada przypadło w Liceum Ogólnokształcącym świętowanie 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wolna Polska rodziła się na mapach Europy po 123 latach niewoli.

Owszem trwał naród, w swojej świadomości, tradycji, przywiązaniu do języka, ale bez państwa. Jesienią 1918 roku nastąpiła kulminacja niezwykłych zdarzeń, będących wypadkową determinacji narodu, decyzji międzynarodowych oraz, jak myślę, szczęścia. Polska na nowo była suwerenna, niekompletna terytorialnie, ale wolna. Walka trwała nadal. Powstanie Wielkopolskie związało Wielkopolskę z Warszawą, Wersal przypisał Pomorze, trzy powstania śląskie część Górnego Śląska, Orlęta wywalczyły Galicję, a pokonana Rosja musiała uznać granice po traktacie ryskim. Proces budowy granic państwa zakończył się w 1921 roku.


Uroczystość ta, tak ważna w kalendarzu świąt państwowych zmobilizowała nas do świętowania w kilku odsłonach. Pierwszym etapem była możliwość złożenia życzeń Polsce z okazji jej urodzin. Społeczność szkolna życzyła jubilatce tego, by nie była tylko hasłem, nazwą geograficzną, ale czymś cennym, swojskim, bliskim, naszym, każdego Polaka. Następnie wzięliśmy udział w wieloletniej akcji proponowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”, w ramach której o godzinie 11:11 został odśpiewany hymn państwowy. Finałem piątkowych obchodów była zabawa „Szansa na sukces”, gdzie tematem przewodnim była Polska. Siedmiu uczestników zaprezentowało utwory, które dedykowali ojczyźnie. Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie Alicja Sajdak, Wiktoria Cieplik, Tomasz Woźniczka oraz Radomir Miłaszewicz. Wybrzmiewały hymny pokoleń „Gdzie są kwiaty z tamtych lat” zaśpiewane przez Patrycję , „Chcemy być sobą” Mateusza i klasę IIIf, czy też „Wojenka” wykonana przez Kacpra. Była także refleksja w utworze zaśpiewanym przez Mikołaja „W Polskę idziemy”, czy też tematycznie lżejsze „Co to jest niepodległość” zaprezentowanym przez Natalię czy „Siekiera, motyka” przez Artura. Zwyciężczynią została Małgorzata, która zaśpiewała „Nie pytaj o Polskę” Grzegorza Ciechowskiego. Wszyscy uczestnicy oklaskiwani byli gromkimi brawami publiczności, która mogła skosztować różnych specjałów polskiej kuchni. W prowadzeniu uroczystości pomagał Maciej, o którym nie mógłbym zapomnieć oraz klasa II c. Mam nadzieję, że wszyscy bawili się przynajmniej tak dobrze, jak ja.
11 listopada delegacja naszej szkoły złożona z pani dyrektor Magdaleny Mielczarek oraz uczniów klasy II c wraz z pocztem sztandarowym(M. Hołownia, J. Sumara, A. Turowska) pod opieką pani Edyty Brecznajder uczestniczyła w lokalnych uroczystościach na górowskim rynku, gdzie pod pomnikiem Wolności złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy światło pamięci Tym, którzy poświęcili swój zapał, zdrowie, a często nawet życie również dla naszej wolności. Następnie poczet sztandarowy( M. Kapitaniec, A.Gawda, K. Gawda, M. Turowska) uczestniczył w dziękczynnej mszy świętej odprawianej w kościele pod wezwaniem św. Katarzyny. Uroczystości tego dnia zakończył Bieg Niepodległości rozgrywany na ulicach Góry od 31 lat. W tym biegu piętnastoosobową drużynę wystawiła także nasza szkoła. Zawodnicy z liceum wielokrotnie triumfowali w swoich kategoriach. Mocno trzymamy za nich kciuki.
Kochamy Cię Polsko!!!

 

GALERIA fot. Dominik Spieć